Češi a bezpečnost na internetu

Podle nového průzkumu společnosti Intel se více než desetina uživatelů internetu v České republice setkala s nějakou formou zneužití dat nebo odcizení osobních údajů z počítače nebo chytrého telefonu. Co dalšího z jejich průzkumu ohledně bezpečnosti vyplynulo?

Nejvíce Čechů se tradičně setkává s podezřelým obsahem. Alespoň jeden email, který hodnotí jako podvodný, již obdrželo celých 74 % českých uživatelů, přes 70 % se dokonce setkalo se situací, kdy měli ve svém počítači škodlivý program. 11 % Čechů se někdy stalo obětmi kyberšikany.

Riziko v prostředí internetu není radno podceňovat, kvalitní antivirový program a další ochrana PC je nezbytností. Podle průzkumu je antivirovým programem chráněno 90 % počítačů, ale jen každý druhý chytrý telefon. Pokud se připojujete k internetu přes své chytré zařízení, ani zde antivirovou ochranu nepodceňujte.

Ve spoustě aktivit se přenosná chytrá zařízení využívají podobně často jako klasické počítače, typickým příkladem je přístup k sociálním sítím. Průzkum také ukázal, že počet lidí, kteří si v telefonu schraňují PIN a další hesla narůstá. Zde je ale na místě velká opatrnost, kromě rizika různých špionážních programů platí, že telefon Vám může být jednoduše odcizen a s ním i Vaše data. O chytrý mobilní telefon již takto přišlo asi 20 % Čechů.

I z tohoto důvodu bychom na všechny naše čtenáře rádi apelovali, že technologické zabezpečení samo o sobě nemusí být dostatečné. V čem se mají Češi co zlepšovat je rozhodně tzv. bezpečnost uživatelská. Pod tímto pojmem se skrývá bezpečné chování nás samotných – např. nestahovat přílohy od neznámých odesílatelů či nevystavovat svá osobní data na internetu.

V některém z příštích článků Vám tyto zásady rádi shrneme a připomeneme.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *