Češi si cestu k big datům hledají pomalu

Češi na jedné straně stále příliš big datům nevěří, na druhé straně ale 64 % českých firem říká, že big data povedou k lepšímu obchodnímu rozhodování. Tato zjištění vyplývají z nejnovějšího průzkumu společnosti EMC. Ten probíhal v České republice a v rámci něho bylo dotazováno 237 pracovníků s rozhodovací pravomocí v oblasti IT na to, jaké výzvy a příležitosti mohou podle nich podnikům přinést technologie big data a s nimi spojená transformace IT – a související dovednosti.

V České republice jsou tedy big data považována za faktor, který přináší jasné zlepšení rozhodovacích procesů, přesto ale zatím nemá významný vliv na konkurenční odlišení ani schopnost odvracet rizika. Podle průzkumu totiž pouze 8 % respondentů získalo díky využití analytických technologií big data výhodu oproti konkurenci a jen 33 % je přesvědčeno, že se tyto nástroje stanou podmínkou úspěchu v oboru.

V otázce bezpečnosti potom čtvrtina účastníků průzkumu souhlasila s tvrzením, že technologie big data budou zcela zásadní při rozpoznávání kybernetických útoků a ochraně proti nim. Big data tak mohou mít v budoucnu klíčový přínos pro tuto oblast, vezmeme-li v úvahu, že pouhých 65 % respondentů z České republiky má jistotu, že v případě potřeby dokážou v organizaci plně obnovit veškerá data.

I přes opatrnost českých uživatelů by big data měla hrát stále důležitější roli. Stejně to vidí generální ředitel EMC Czech Republic Michal Fišer: „Tento výzkum ukazuje, že podniky v České republice ve stále větší míře vnímají přelomové přínosy, kterých mohou dosáhnout s analytickými technologiemi big data, a to i přes jejich poněkud pomalejší implementaci. Big data jsou základní součástí transformace IT, procesu, který nyní probíhá v celé řadě českých firem. Množství společností v tomto regionu již zahájilo virtualizaci a využívá cloudové technologie. Některé dokonce již vytvořily plně softwarově definovanou infrastrukturu. Tento přístup spolu s analytickými technologiemi big data přinesou silný růst konkurenceschopnosti českých podniků.“

Metodika průzkumu

Tohoto průzkumu se zúčastnilo celkem 237 pracovníků a ředitelů firem a IT oddělení, technických architektů, datových specialistů a správců úložišť a infrastruktury z nejrůznějších firem v České republice, kteří se zaregistrovali na konferenci EMC Forum v Praze. Konference proběhla 9. září 2013. Výsledky z České republiky budou přidány k odpovědím z dalších 36 zemí z celého světa, ve kterých stejný průzkum proběhl nebo bude probíhat v rámci akcí EMC Forum v období od června do listopadu 2013. Bližší pohled na výsledky průzkumu v České republice i v dalších zemích naleznete na webové stránce studie EMC Forum 2013: Transforming I.T. Study, kde budou zveřejňovány, jakmile budou k dispozici. Celou sérii završí oznámení globálních výsledků plánované na prosinec.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *