Česká lékařská komora: zavádění elektronických prvků by mělo být dobrovolné

Podle statistik nemá přístup k osobnímu počítači hned každý desátý lékař. Prezident České lékařské komory Milan Kubek tak hájí myšlenku dobrovolnosti zavádění elektronických prvků ve zdravotnictví , bez povinnosti. Chce tak hájit právě zájem nevybavených lékařů.

Změny v zákoně ukládají lékařům povinnost vydávat od 1. ledna 2015 elektronické recepty.Všichni poskytovatelé zdravotní péče tak budou muset být připojení na internet, náklady podle poslanců vyjdou na stovky korun měsíčně, stát ale může ušetřit až miliardu korun. Navíc je podle nich možné pomocí ušetřených peněz zvýšit úhrady. Jako dobrovolná možnost existuje elektronický recept už několik let, drtivá většina předpisů je přesto stále na papíře. Česká lékařská komora s povinnými elektronickými recepty nesouhlasí a snaží se prosazovat jejich zrušení. Vyplývá to z programových tezí projednaných na posledním sjezdu komory. Lékaři tak totiž budou podle Kubka v důsledku vykonávat práci, která náleží České správně sociálního zabezpečení.

Zdravotnická zařízení čeká také elektronická komunikace s Národním zdravotním informačním systémem. Za rok 2013 však mohou vyplnit statistická hlášení ještě v papírové podobě. Všechny elektronické systémy musí podle Kubka splňovat podmínky ochrany know-how lékařů i osobních údajů pacientů, aby přinášely spíše užitek než komplikace.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *