Chybí nám jednoznačná představa o elektronizaci našeho zdravotnictví, říká Nosek

Pražský Malostranský palác hostil včera pro elektronické zdravotnictví významnou událost, a to konferenci ICT ve zdravotnictví 2013. Úvodní slovo si vzal pod taktovku náměstek pro zdravotní pojištění Petr Nosek. Co se na konferenci řešilo?

Podle Petra Noska je obraz českého zdravotnictví velmi specifický a převažuje u nás nejistota ohledně toho, co bude dál. „Čím dál častěji se objevují snahy o to vyvolat pocit, že české zdravotnictví se nachází někde na pokraji absolutního krachu s cílem vydobýt vyšší prostředky pro zdravotní pojištní,“ komentoval situaci Nosek. „Dosud nemáme naprosto jasno, kolik stojí léčení konkrétní choroby a konrkténího pacienta v konkrétní nemocnici. Všichni volají po tom, že potřebují peníze na provoz svých nemocnic, ale na druhou stranu převládá stále jen minimální snaha ztransparentnit, kolik nás stojí konkrétní pacient,“ dodal Nosek.

Podle jeho názoru není ani v tom nejvyšším nemocničním prostředí stále vytvořen tlak související s nutností odhalení nemocničního zákulisí a žádná pojišťovna vlastně nereaguje na události v televizi prezentující pacienty, kteří čekají třeba až čtyři roky na operaci kyčelního kloubu. Zato informační technologie pronikají zdravotnictvím doslova skrz naskrz, a úspěšně. Zmínit je možní například vzniklé protonové centrum. Řeší se také hojně otázky ochrany osobních údajů, kde na jedné straně dochází k tomu, že lékaři vítají možnost sdílet údaje o pacientech, na druhé straně k tomu ale mnohá zdravotnická veřejnost používá pouze obyčejné e-mailové kontakty, aniž by si uvědomovala z toho vyplývající rizika.

Jednou ze základních otázek vyvstávajících v souvislosti s problematikou elektronizace zdravotnictví a elektronizace obecně je fakt, jak zavádět inovace. „Chybí nám jednoznačná linka, jak si představovat elektronizaci ve zdravotnictví. Opravdový smysl dává směr sdílet pouze ta data, která potřebujeme pouze k danému léčení, nikoliv obrovské databáze o pacientech,“ říká Nosek. „ Velmi smutný je pak obecný odpor zdravotnické veřejnosti k tomuto tématu a hlavně k realizaci jednotlivých kroků. Kdosi odstoupil od koncepce elektronické neschopenky, stejný problém teď budeme řešit ohledně elektronické preskripce. Určitá svázanost s elektronikou se nelíbí určitým skupinám, kterým stávající způsob zkrátka vyhovuje více,“ upozorňuje.

Komentáře

One thought on “Chybí nám jednoznačná představa o elektronizaci našeho zdravotnictví, říká Nosek

  1. Bývalý náměstek ministra zdravotnictví mlhavě naznačuje, jak je potřeba sdílet jen některá data, potřebná k danému léčení. Neříká, jak poznáme, která data k danému léčení nepotřebujeme, když o nich nebudeme vědět. Nenaznačuje ani, jak taková data budeme sdílet. Sám žádný návrh nepřinesl ani neprosadil. Přidává se tak, možná nechtíc, k těm, kterým stávající neprůhledný systém poškozující pacienty a podporující plýtvání vyhovuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *