Chystá se revoluce? Zákon o elektronizaci zdravotnictví už na podzim.

Začátkem června proběhla zpráva tiskem o přípravě věcného zákona na elektronizaci zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví v této souvislosti zmínilo, že by mělo být možné sdílet zdravotnickou dokumentaci mezi lékaři již během dvou až tří let.

Zákon bude v základu obsahovat novelu o léčivech, ale přidají se některé možné kroky k další elektronizaci českého zdravotnictví. Evropská unie podle Ireny Storové (SÚKL) připravila projekt, který bude financovat zemím až tři čtvrtiny nákladů spojených se spuštěním elektronizace zdravotnictví. Z toho lze usuzovat, že EU kromě již platného GDPR (nové nařízení EU na ochranu osobních údajů, které platí bez výjimky pro všechny členské státy), se na nás chystá i elektronizace zdravotnictví.

Myšlenka to určitě není špatná, když si v praxi představíme, že jako pacienti budeme mít např. na dovolené úraz a ošetřující lékař v daném místě ihned uvidí, jaké diagnózy ve své dokumentaci máme, jestli nebereme např. léky na tlak, jaké máme alergie, jestli nejsme diabetici a tak dále. Druhou stranou mince je např. kvalita zápisu v naší kartě a fakt, že v ČR si zatím na elektronizaci zvykáme a změny přicházejí jen velmi pozvolna.

 

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/z-domova/zakon-o-elektronizaci-zdravotnictvi-bude-pripraveny-na-podzim-486931