Cloud computing, aneb oč tu vlastně kráčí?

Co to je a jak to funguje?

Hodně z vás nejspíše cloud využívá, nebo o něm alespoň někdy slyšel. Termín „cloud“ v souvislosti s technologiemi není ničím novým. Jednoduše se jedná o metaforu pro internet.

Symbol cloudu je dlouhodobě spojovaný s diagramovým znázorněním internetu. Pokud nad internetem přemýšlíte jako nad virtuálním prostorem, který spojuje uživatele z celého světa, pak si ho můžete představit jako „mrak sdílející informace“ pomocí sítě.

Takže pokud se vrátíme k otázce, co je vlastně cloud computing, jedná se o sdílení zdrojů, softwarů a informací prostřednictvím sítě, v případě cloudu internetu.

Informace a data jsou uloženy na fyzických nebo virtuálních serverech, které jsou udržovány a řízeny poskytovatelem cloud computingu, jako je například Google a jejich Google Drive a další Google Apps. Jako soukromý či podnikatelský uživatel využívající cloud computing, získáte přístup k uloženým informacím na cloudu prostřednictvím připojení k Internetu.

Došlo tedy k významnému vývoji ve způsobu, jakým ukládáme a zpřístupňujeme data. Už nemusíte ukládat dokumenty na konkrétní zařízení. K osobním souborům a datům můžete kdykoliv přistupovat s připojením k internetu. To vše právě díky technologii cloud computingu.

 

Jaké jsou druhy cloud computingu?

Cloud computing může dnes znamenat mnoho různých věcí, ale v zásadě existují jen dvě základní rozdělení cloudu. A to distribuční model, který vypovídá o tom, co služba poskytuje. A model nasazení, který popisuje, jak je služba cloud poskytována.

Distribuční modely

 • Veřejný cloud – „klasický“ model cloudu; služba je nabízena široké veřejnosti, která je pro všechny uživatele stejná nebo alespoň velmi podobná; příklady veřejného cloudu: Skype, Seznam.cz nebo Google Drive.
 • Soukromý cloud – nabízená a provozovaná pouze pro organizaci; typickým znakem je počet klientů (50–500) na jednoho poskytovatele; příklady soukromého cloudu: hostovaný mailový server nebo aplikace.
 • Hybridní cloud – kombinace veřejného a soukromého cloudu; nejedná se o jeden cloud, i když to tak vypadá, ale o propojené cloudy; tento druh cloudu se využívá nějčastěji ve finančnictví
 • Komunitní cloud – model jehož infrastruktura je používaná mezi několika organizacemi; tyto organizace mohou mít stejnou specializaci, obor či společnou bezpečnostní politiku.

 

Modely nasazení

 • Software jako služba (SaaS) – aplikace, která je licencovaná a je pronajímatelná uživateli; uživatel nevlastní aplikaci, ale má k ní pouze přístup; vhodné pro ty, kteří chtějí běžný přístup k softwaru a to odkudkoliv; příklady: Google Apps, Microsoft 365 nebo Gargopass.
 • Platforma jako služba (PaaS) – poskytování kompletních prostředků pro podporu celého cyklu tvorby; poskytování webových aplikací a služeb; příklady poskytovatelů: salesforce.com nebo Google App Engine.
 • Infrastruktura jako služba (IaaS) – poskytování infrastruktury (virtualizace), poskytovatel se zavazuje k zodpovědnosti za hardware; vhodný pro vlastníky softwaru

 

Hlavní výhody cloud computingu

 • Bezpečnost – standardně na jsou na cloudu uloženy 3 kopie souborů, a to na různých místech; pouze majitel cloudu má přístup k datům pomocí svých přístupových údajů (jediný přístup pro hackery a virusy)
 • Zálohování – není potřeba pravidelně zálohovat data na externí disky ani se nemusíme obávat o své data dat ani v případě ztráty či poruchy počítače
 • Mobilita – k datům máme přístup odkudkoliv a kdykoliv, další výhoda cloudového řešení je jednoduché sdílení dat s dalšími osobami
 • Cena – pro firmy toto řešení může být mnohem efektivnější něž pořizovat servery, které nejsou až tak efektivní; poskytovatele cloudů často nabízejí uložiště za levné poplatky

 

Autor: M.Hájková

Zdroje:

https://www.salesforce.com/hub/technology/benefits-of-cloud/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing

http://whatiscloud.com/basic_concepts_and_terminology/cloud

https://www.expedient.com/blog/private-vs-public-cloud-whats-difference/