Co mají bitcoiny a eHealth společného?

Svět, ve kterém jsou veškeré lékařské informace o pacientech bezpečně uchovávány v rámci jediného systému a mohou být sdíleny s jakýmkoli zdravotníkem bez zdlouhavé byrokracie. Donedávna nerealizovatelný sen, ovšem s pomocí bločenky neboli blockchain se může již brzy stát realitou. Blockchain byl nejprve použit ve světě kryptoměn jako technologie, která se zasloužila o fungování Bitcoinu. Dnes jsou principy této technologie aplikovány i do mnoha dalších oblastí a užívají se pro různé účely.

 

Kde může bločenka výrazně pomoci

Bločenky jsou distribuované decentralizované systémy, které protokolují transakční záznamy na propojených blocích a ukládají je do šifrované digitální knihy. Ve zdravotnictví může bločenka výrazně zlepšit zdravotní péči tím, že poskytne nákladově efektivní a bezpečný způsob správy osobních údajů pacientů. Při užití ve zdravotnictví může technologie přispět ke zlepšení následujících oblastí:

  • Řízení dodavatelského řetězce. V rámci dodávky farmaceutických produktů, může bločenka fungovat jako správní kniha, která zajistí bezpečnost pacientů a zaznamená nákupy léků.
  • Správa faktur. Podle analytiků zdravotní péče z Frost & SullivanHealth Practice 5–10 % veškerých lékařských účtů je vymyšleno. Distribuovaná kniha by eliminovala vymyšlení lékařských účtů a zajistila by stabilnější záznamy o anamnéze.
  • Lékařský výzkum. Většina záznamů o klinických testech není řádně zdokumentována. Bločenka může tuto situaci zlepšit a poskytnout podrobný přehled a transparentnost výsledků.
  • Bezpečnost dat. Pomocí inteligentních smluv založených na systémech bločenky lze veškeré osobní informace týkající se léčby bezpečně chránit, a tak eliminovat narušení dat.

 

Aktuální postavení bločenky mezi zdravotníky

V rámci zdravotnictví revoluce bloků teprve začíná. Podle zprávy o úsilí o inovace v oblasti IT v nemocnicích a zdravotních zařízeních téměř respondentů považovalo potenciál bločenky za nadhodnocený. Podle nich by se novinky v IT oblasti, jako je technologie bločenky, zcela ignorovat nebo aplikovat v jiných méně rizikových oblastech. Na druhé straně však existuje rostoucí skupina nadšenců do eHealth. Když v roce 2017 proběhl průzkum dotazující se 200 špičkových vedoucích pracovníků v oblasti zdravotnictví, více než polovina očekává komerční bločenkové řešení do roku 2020 a odkazuje se na podporu Horizont 2020 (rámcový program pro výzkum a inovace EU, platný pro období 2014 až 2020).

 

Budoucnost bločenky je v rukou správného přístupu

Kolem bločenkové technologie je stále řada nejistot a obav, zdali zavedení a případné selhání ve zdravotnictví nepovede ke katastrofě. Nicméně, jen špatný řemeslník obviňuje svoje nástroje a se správným přístupem nebude trvat dlouho, než bude bločenka optimalizována pro zdravotnictví. Zdravotnictví pak bude těžit z průkopnické, pokročilé technologie, která pomůže výrazně zlepšit systém poskytované zdravotní péče pacientům.  Možná je to jen otázka času, kdy se použití bločenky stane více než běžným.

 

Autor: M. Hájková

 

Zdroje:

https://www.linkedin.com/pulse/how-blockchain-technology-change-ehealth-industry-dr-g-s-k-velu

http://thejournalofmhealth.com/how-blockchain-technology-is-changing-healthcare-industry/

http://ehealth.eletsonline.com/2018/05/how-blockchain-technology-will-change-ehealth-industry/

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2017/11/29/this-is-why-blockchains-will-transform-healthcare/#77d804011ebe

https://www.ibm.com/blogs/think/2017/02/blockchain-healthcare/