ČSSD: Změny ve VZP krizi ve zdravotnictví neřeší

To, co v současné době sledujeme ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, není žádné řešení krize ve zdravotnictví. Je to pouze přerozdělení vlivu mezi dvěma vládními stranami, tedy ODS a TOP 09. Tato slova zazněla na brífinku ČSSD ke změnám ve VZP. Sociální demokracie rovněž upozornila na řadu problémů, se kterými se podle ní české zdravotnictví v současné době potýká. Předseda strany Bohuslav Sobotka zmínil třeba neukončený projekt IZIP, zdražení léků nebo nesplnění slibu ministra Hegera o zvýšení platů lékařů.

Ministr Heger v uplynulých měsících odmítal řešit řadu problémů ve svém resortu s odkazem na to, že tou žábou na prameni je právě Všeobecná zdravotní pojišťovna, tvrdí sociální demokraté. ČSSD pokládá za nepřijatelné, aby členem správní rady VZP byl pan Cimrman, který je současně vlastníkem soukromé nemocnice. Rovněž není straně jasné, jakým způsobem bude dokončen projekt IZIP tak, aby z ní nevyplynula rizika žalob a dalších ekonomických ztrát pro pojišťovnu.

Chybu spatřuje ČSSD také v nedodrženém slibu ministra Hegera ke zvýšení platů lékařů a zdravotních sester. Ministr žádné finanční prostředky na splnění tohoto slibu nezajistil a ministerstvo zdravotnictví muselo nakonec od tohoto slibu ustoupit. Problematické je dle ČSSD i zdražování léků. Ministerstvo prý v zásadě ztratilo kontrolu nad cenovým vývojem v této oblasti.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *