CzechMed brání potřebu zdravotnických prostředků

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků,přibližuje základní skutečnosti ohledně průmyslu zdravotnických prostředků. Pryč je doba, kdy se léčilo doslova holýma rukama. Moderní medicínu si dnes bez zdravotnických prostředků nedovedeme představit. Každý člověk i jeho zdravotnický problém je specifický a dalo by se tedy říci, že potřebuje řešení šité na míru. Průmysl zdravotnických prostředků bez nadsázky tyto požadavky plní. Snad i proto je dnes na evropském trhu zdravotnických prostředků na 500 000 různých výrobků.

Kromě nábytku je zdravotnickým prostředkem v nemocnici téměř vše. Zdravotnické prostředky tedy univerzálně ovlivňují zdravotní péči tím, že jsou využívány téměř při každém medicínském výkonu. Setkáme se s nimi v oblasti diagnostiky, prevence, monitorování i léčby. Zlepšují zrak, sluch, pohyblivost a jiné funkce omezené nemocí a zvyšují tak kvalitu života pacientů s ohledem na jejich věk a potřeby.Přitom ale medicínské technologie představují méně než 7 % celkových výdajů ve zdravotnictví – což je velmi skromný podíl ve srovnání s benefitem, který tyto technologie poskytují.

Průmysl je tvořen jen několika málo velkými společnostmi a velkým počtem malých firem, proto je tak rozmanitý. Výrobky jsou konstruovány podle přesně určené funkce a bezpečnostních požadavků. Účinnost je dosažena mechanickým nebo elektrickým působením. Dokáže-li průmysl medicínských technologií nabídnout řešení problémů souvisejících se stárnutím populace, s přibýváním osob s chronickými onemocněními, s výskytem nových chorobných stavů a syndromů apod., bude jeho význam do budoucnosti narůstat,“upřesnil Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *