Datové schránky jsou pět let v provozu. Co přinesly a jaká je jejich role v příštím roce?

V červenci uplynulo pět let od spuštění systému datových schránek v Česku. K 13. 7. 2014 bylo prostřednictvím systému datových schránek odesláno dohromady již více než 200 milionů zpráv.

Informační systém datových schránek funguje od roku 2009 a počet zřízených datových schránek činí téměř 600 tisíc. Firmám a úřadům byly zřízeny ze zákona povinně a podle nedávno zveřejněné studie z dílny CEVRO Institutu a ICT UNIE vytvořily datové schránky do konce roku 2013 čisté přínosy ve výši 3,546 miliardy korun.

Z těchto peněz připadá 2,8 miliardy pro orgány veřejné moci a zbytek na úspory a přínosy pro strany komunikující s úřady, tedy fyzické a právnické osoby. Datové schránky beze sporu přispívají zejména ke zefektivnění procesů ve veřejné správě.

V souvislosti s datovými schránkami se často zmiňuje určitá nedomyšlenost, která způsobila, že datové schránky fungují v podstatě ve dvou různých režimech. První z nich je veřejnoprávní – směrem k orgánům veřejné moci, druhý soukromoprávní – tedy přenos poštovních datových zpráv mezi privátními firmami, ale už nikoli za peníze státu.

To se ale v Česku setkalo s nezájmem firem, neboť mezi nimi se již řadu let rozvíjí elektronická výměna strukturovaných dokladů – EDI (Electronic Data Interchange) a přenos prostřednictvím komerčních VAN sítí s přidanou hodnotou a za mnohem výhodnějších podmínek.

Dalším mínusem datových schránek je jejich ne úplně vyjasněná povinnost / nepovinnost. Proto se částečně nepovšimnutě blíží jedna novinka schovaná v zákoně o daních – od ledna budou muset vlastníci datových schránek odesílat žádosti na finanční úřady elektronicky, zatímco dosud se povinnost týkala jen firem. Za neodeslání elektronického formuláře hrozí automatická dvoutisícová pokuta.

Více o této změně si můžete přečíst v rozboru Hospodářských novin zde. Z jejich článku pro naše potřeby přebíráme grafické zpracování změn, prohlédněte si jej:

Výstřižek

Dění kolem datových schránek a elektronizace pro Vás nadále sledujeme stejně jako elektronizaci ve zdravotnictví.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *