Elektronické zdravotní knížky se začínají používat ke statistikám

Jak moc užívají antidepresiva jednotliví pacienti dle znamení zvěrokruhu či v jakém kraji žijí lidé v největší psychické pohodě nyní začínají prozrazovat elektronické zdravotní knížky. Společnost IZIP, která zdravotní knížky provozuje, totiž začala na základě dat z EZK vytvářet různé populární statistiky.

Největší pohodáři jsou podle výsledků IZIPu Střelci, Berani propadají depresím. Naopak nejvíce propadají depresím Berani, následováni Býky. Alespoň co se týče zmiňovaných statistik elektronických zdravotních knížek (EZK), v nichž jsou uložena v anonymizované podobě zdravotní data 2,5 milionů klientů, včetně užívání lékařem předepisovaných antidepresiv.

V loňském roce bylo v databázi EZK zaznamenáno 420 000 případů, kdy lékař pacientovi předepsal některý z léků skupiny selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, nejčastěji podávaných antidepresiv. Každý měsíc si nechalo tato antidepresiva naordinovat průměrně 35 tisíc lidí, přičemž Střelcům je lékaři předepisovali nejméně často. Střelci  jsou na tom nejlépe také co do množství užívaných antidepresiv.

Regionálně žije nejvíce lidí v psychické pohodě v Moravskoslezském kraji. Nejčastěji se antidepresiva užívají v Kraji Vysočina – lékaři je tam v loňském roce předepsali každému šestnáctému člověku.  Naopak v Moravskoslezském kraji je podle statistik EZK užívá přibližně jen 2 % obyvatel, což je nejméně v porovnání s ostatními kraji v České republice.

Závěry analýzy potvrzují, že s vyšší mírou nezaměstnanosti stoupá i spotřeba antidepresiv a počet lidí, kteří je užívají.  To platí například pro Liberecký kraj (necelých 6 % obyvatel) a Ústecký kraj (5 % obyvatel). Překvapivým zjištěním je, že kraje s velkými městy dopadly relativně lépe nežli ty, kde převládá obyvatelstvo na venkově. Hlavní město Praha dokonce skončilo na druhé nejlepší pozici, následuje Středočeský, Olomoucký a Plzeňský kraj.

Elektronická zdravotní knížka je zabezpečený souhrn zdravotních informací pacienta v elektronické podobě přístupný 24 hodin denně prostřednictvím internetu. Zároveň je to prostředí propojující poskytovatele zdravotní péče, pacienty a zdravotní pojišťovny. Slouží k předávání zdravotních informací mezi lékařem a pacientem a mezi lékaři navzájem. Princip EZK spočívá ve sdílení nejaktuálnějších informací o zdravotním stavu zdravotnickými pracovníky.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *