Elektronizace zdravotnictví je nevyhnutelná, po e-receptu přijde e-neschopenka

Elektronizace českého zdravotnictví se nezadržitelně blíží. Již v letošním roce se některé soukromé ambulance museli připojit od 1. 3. k EET, ostatní to čeká od 1. 3. 2018. Intenzivně se pokračuje v přípravách povinného vystavování eReceptů od 1. 1. 2018 a v tichosti se připravuje legislativou daná povinnost eNeschopenky od 1. 1. 2019.

 

Podle posledního dostupného hodnocení vyspělosti eGovernmentu je Česko až na 50. místě v rámci celosvětového žebříčku. Jinými slovy, výrazně zaostáváme na poli elektronizace státní správy. Existuje však jistá Vize 202020, která má za cíl umístit se v tomto žebříčku na 20. místě do roku 2020. Příprava povinného e-receptu a e-neschopenky jsou tak jedním z kroků, které by mohly Českou republiku posunout k cíli. V poslední době je také možné pozorovat zmírnění odporu odborných společností, které se v minulosti stavěli k elektronizaci zdravotnictví spíše odmítavě.

 

Roman Houska za SPL (Sdružení praktických lékařů) pro internetový deník Echo24.cz např. vyvrací argumenty vztahující se k nedostatečnému technickému vybavení ordinací lékařů: „Internet je dneska všude. Chápu určitou bariéru starších lidí vůči moderním technologiím, na druhou stranu vzdělaný člověk, jako je lékař, s počítačem umí. Naprostá většina z nich má své ordinace vybaveny základní IT technologií, pouze malá část však doposud absolvovala komplikovaný proces registrace e-receptů v SUKLu.“  Celý článek věnující se e-receptu, e-neschopence a elektronizaci zdravotnictví obecně, naleznete zde: www.echo24.cz.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *