eNeschopenka zjednoduší komplikovanou administrativu

Podle ICT UNIE, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, přinese zavedení elektronické neschopenky výrazné zjednodušení administrativy spojené s hlášením začátku, pokračováním či ukončením pracovní neschopnosti.

Budou-li při zavádění do praxe dodržena pravidla implementace elektronických služeb, tak jak je ICT UNIE zformulovala v dokumentu Stavíme informační systém, stane se eNeschopenka nástrojem, který významně pomůže jak samotným pacientům, lékařům a sestrám, tak i zaměstnavatelům a České správě sociálního zabezpečení. Občané už nebudou muset obíhat instituce s papírovými dokumenty, ale eNeschopenka bude obíhat příslušné instituce elektronickou cestou.

Určitou překážkou zavedení tohoto systému mohou být finanční náklady na speciální softwarové funkce i hardwarové vybavení, náklady na tisk extra dokumentů i vystavení digitálních certifikátů od konkrétních agentur, což stávající legislativa ani uložitel této povinnosti zatím nijak neřeší. Paradoxně rovněž působí fakt, že mezi povinné vybavení ordinace lékaře doposud nepatří počítač ani připojení k internetu. Na rozdíl od toho je požadována pevná telefonní linka.

Chybí také jakákoliv propagace nové povinnosti eNeschopenka včetně možnosti zaškolení zdravotnických profesionálů. I proto zavedení elektronické neschopenky odmítá část lékařů. Uvedeným problémům se dalo předejít lepším plánováním a včasnou přípravou celého projektu.

ICT UNIE vítá kompromisní dohodu ministra práce a sociálních věcí v demisi Františka Koníčka s Českou lékařskou komorou, která umožní přípravu a úspěšné spuštění projektu. Pro toto přípravné období nabízí ICT UNIE svoji odbornou pomoc.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *