Evropská komise zveřejnila nové plány v oblasti eHealth

V červnu byl zveřejněn nový dokument, který rozebírá jednotlivé oblasti digitalizace a sdílení dat napříč členskými státy. Záměry se nedotýkají pouze eHealth, ale také umělé inteligence a společného datového prostoru, který umožní sdílet informace.

 

Zlepšení poskytování zdravotní péče a lékařského výzkumu chce Evropská komise docílit právě díky co nejefektivnějšímu využití digitálních technologií. Ve svém záměru popisuje, jak co nejvíce usnadnit přístup k údajům o zdravotním stavu pacienta. Dále na systém prevence a zlepšení poskytování kvalitní lékařské péče kdekoli v Evropě. Nebude tedy záležet na tom, jestli jste vycestovali do zahraničí za prací nebo na dovolenou, protože pokud se z jakéhokoli důvodu budete nuceni vyhledat lékařskou pomoc, pak bude mít ošetřující personál všechny potřebné informace o Vás. Ať už jsou to alergie, prodělané diagnózy, tak stávající léčba.

 

Myšlenka je to velmi dobrá, ale nese s sebou celou řadu úskalí, které bude třeba vyřešit. Například jazykové bariéry lékařů, nedostatečné technické vybavení, důslednost zápisu do karty pacienta, výkonnost a stabilitu systému a mnoho dalšího.

 

Celý záměr můžete číst zde:

eHealth Sdělení EK 2018