ICT UNIE: V koaliční smlouvě chybí podpora rychlého internetu a elektronizace zdravotnictví

Schválená koaliční smlouva vznikající vlády ignoruje význam pokrytí ČR vysokorychlostním internetem a k tomu nezbytné budování přístupových sítí nové generace (NGA). Stejně tak v dokumentu chybí téma rozvoje elektronického zdravotnictví. Uvedla to ve svém prohlášení ICT Unie, která sdružuje 80 firem z oblasti IT a telekomunikací.

Infrastruktura umožňující přístup k vysokorychlostnímu internetu je v současnosti pro rozvoj ekonomiky stejně důležitá jako dopravní stavby nebo energetické sítě, jimž se koaliční ujednání obšírně věnuje. Text smlouvy v tomto směru nezohledňuje plány Evropské komise ani cíle strategie Digitální Česko 2.0. Jak sdružení ICT firem dále upozorňuje, podle předběžných výsledků průzkumu ČTÚ, které byly zveřejněny na začátku prosince, má ke skutečnému vysokorychlostnímu internetu (alespoň 30 Mb/s) přístup jen malá část občanů a podnikatelů v ČR.

Oblast elektronického zdravotnictví – eHealth – může podle ICT Unie pomoci zkvalitnit péči o pacienty. Zároveň dokáže významně přispět k transparentnosti celého zdravotnického systému a efektivnímu vynakládání finančních prostředků.

ICT Unie naopak kvituje, že koaliční smlouva počítá se zavedením elektronické fakturace pro instituce státní správy a jejich dodavatele. Chválí také záměr obnovit činnost Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS), která má být odpovědná za koordinaci ICT ve veřejném sektoru. Aby byla akceschopná, musí ale mít dostatečně silné pravomoci.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *