Internetové lékárny prodávají padělky

Internetové lékárny, zejména ty bez certifikace, prodávají čím dál častěji padělky. Až polovina všech medikamentů koupených na síti je dle zprávy Světové zdravotnické organizace padělaných. Napodobeniny přitom bývají pro pacienta nebezpečné.

.

Nákupy na internetu jsou in

Nákupem léků na internetu od prodejců bez certifikace lidé nejen porušují zákony, ale ohrožují i své zdraví a bezpečnost. V online nákupech však vidí možnost ušetřit. Mnohdy tak potom konzumují přípravky, které neobsahují žádnou aktivní látku, mají této látky málo (či naopak příliš) a někdy obsahují i škodlivé složky. Všechny léky si lze přitom ověřit v oficiální databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Obsahuje informace o více než 8 000 přípravcích registrovaných v České republice.

Věřit se dá kamenným lékárnám

Podle kampaně Nebezpečné léky.cz může zásilkový výdej, a to i do zahraničí, zajišťovat pouze schválená kamenná lékárna. Je schopna zaručit, že nabízené přípravky jsou kvalitní, bezpečné a účinné, a rovněž zajistit správné nakládání s léky v průběhu jejich skladování i distribuce. Každá taková schválená lékárna musí splňovat několik základních povinností, mezi které patří kromě vhodného balení a dopravy také například informační služba poskytovaná farmaceutem nebo farmaceutickým asistentem po vymezenou provozní dobu. Zákazník musí mít také možnost vrácení reklamovaných léčivých přípravků, které mu nezpůsobí žádné náklady. Obecně je tak lékárna provozující internetový prodej léčivých přípravků povinna zajistit zveřejnění všech informací o zásilkovém výdeji, nabídce léčivých přípravků, jejich ceně a spojených nákladech.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *