Jak se daří našim sousedům s projektem eZdravie?

V České republice je od 1. ledna 2018 spušteno elektronické vydávání receptů, tzv. eRecept. Jak jsme Vás již informovali, ani naši sousedé na Slovensku nezahálí v oblasti elektronizace a spoustili projekt eZdravie. Jak se mu daří ve srovnání s naším eReceptem?

 

Podle nejnovějších zráv je do systému eZdravie zapojeno 7587 ambulancí a nemocnic. Podle informací, které přinesl portál SME, je s tímto číslem spokojený také šéf Národního centra zdravotnických informací Peter Blaškovitš. Stále to ale není všech 8310 poskytovatelů zdravotnické péče, které mohou být do systému připojeni. Horším údajem je pak skutečnost, že zapisovat do systému eZdravie může více než 25. 000 zdravotníků, ale skutečně tak činí pouze 12.300. Stále také nejsou připojeny všechny lékárny, kde je připojeno 93 %.

 

Tak jako v případě našeho eReceptu i eZdravie má však řadu kritiky. Např. ambulantní lékaři si stěžují, že v případě propouštěcích zpráv, nejsou od nemocnic dostatečně vyplněny potřebné informace. Nespokojenost panuje také v oblasti samotného zpracování a nadbytečné byrokracie. Blaškovitš však potvrdil, že elektronizace zdravotnictví projde v dohledné době potřebnými změnami.

 

Nechme se tedy překvapit, jak se bude situace nadále vyvíjet a jestli nás náš slovenský soused v oblasti eHealth předběhne.

 

Celý článek si můžete přečíst zde: https://ekonomika.sme.sk/c/20806698/do-ezdravia-su-pripojeni-uz-takmer-vsetci-lekari.html