Jsou známi vítězové 5. ročníku Novinářské ceny EU v oblasti zdraví

Tonio Borg, evropský komisař pro zdraví, oznámil včera večer v Bruselu během slavnostního předání cen jména vítězů pátého ročníku Novinářské ceny EU v oblasti zdraví. Poroty v jednotlivých zemích EU vybraly z více než 850 přihlášených článků 28 národních finalistů. ZaČeskou republiku se do finále dostal článek „Když smrt sluší“ reportérek Magdaleny Sodomkové a Pavlíny Wolfové napsaný pro MF DNES.  Porota v letošním ročníku rozhodla takto:

1. místo: Henk Blanken, píšící pro nizozemský deník Dagblad van het Noorden, za svůj článek „Carelova hlava“, v němž popisuje příběh mladého muže postiženého Parkinsonovou chorobou – od diagnózy až po léčbu – a předkládá podrobné a emocionální svědectví o průkopnické operaci, které se Carel podrobil.

2. místo: Christiane Hawranek a Marco Maurer z německého týdeníku Die Zeit, za svůj ostrý dokumentární článek „Obchodníci s pacienty“, který se věnuje odhalování pochybných praktik v oblasti neregulované přeshraniční zdravotní péče.

3. místo:  Mette Dahlgaard, redaktorka dánského deníku Berlingske, za článek „Zabíjím někoho?“ pojednávající o dárci spermatu, který zjistí, že je nositelem genu vysoce dědičné formy rakoviny, avšak při svých pokusech o nalezení způsobu, jak případné děti varovat, naráží na neprostupnou zeď.

Komisař Borg uvedl: „I v uplynulém roce novináři z celé Evropy přiblížili veřejnosti významná témata týkající se zdraví a přispěli k jejich pochopení. Napsali řadu fascinujících článků věnovaných například Alzheimerově chorobě, nebezpečím spojeným s cukrem, využití robotů k operativním zákrokům, vzácným onemocněním či euthanasii. Tři vítězné články, které po náročném rozhodování vybrala porota EU, vynikají svou hloubkou, originalitou a schopností upoutat čtenáře“.
Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *