Legální drogy budou pouze na eRecept

Elektronický recept by měl znovu ožít od počátku roku 2013. Od ledna totiž nahradí recepty s modrým pruhem, na něž se vydávají omamné a návykové látky. Tento krok bude součástí celkové koncepce české elektronizace ve zdravotnictví.

Konopí na eRecept od ledna

Na recept s modrým pruhem se předepisují léčiva, jejichž evidence a použití jsou pod nejpřísnějším dohledem. Modrý pruh teď nahradí recepty elektronické. Díky eReceptu získá Národní protidrogová centrála přehled o lécích, které jsou zneužívány. Jeho zavedení pro omamné a návykové léky je podmíněno striktním oddělením, aby se tyto informace nemíchaly s ostatními daty. Elektronická preskripce se vyzkouší jako model na konopí včetně dalších opiátů. Využije se přitom centrálního elektronického úložiště dat. Díky eReceptu budou existovat zaznamenané údaje, kdo tyto látky užívá, kdo je předepsal, a která lékárna vydala.

Konec padělání předpisů

Na ostatní kategorie léků by se pak mohl eRecept rozšířit o rok později. Bude to v rámci nové koncepce eHealth, jež bude spuštěna k lednu 2014. Elektronický recept je vystaven lékařem a odeslán do centrálního úložiště dat. Z něj přichází zpět identifikátor. V lékárně je načtením identifikátoru recept ověřen v centrálním úložišti a vydán předepsaný lék. Celý proces znemožňuje padělání předpisu. Vytištěný elektronický recept je místo razítka lékaře označen čárovým kódem spolu s identifikátorem receptu. Lékař také může pacientovi poslat recept e-mailem a připravuje se možnost odeslání i ve formě SMS zprávy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *