Lékaři nechtějí podle europoslance modernizaci, bojí se

Dle slov europoslance a bývalého lékaře Milana Cabrnocha je elektronizaci zdravotnictví čili eHealth jednoznačným krokem vpřed. Omezí totiž plýtvání, ale především pomůže léčbě pacientů a jejich komfortu. Lékaři se však stále brání moderním technologiím, což přirovnává Cabrnoch k situaci, kdy by odmítali používat například mobilní telefony.

Elektronizace a kompatibilita informací o vyšetřeních a léčbě pacientů je přitom podle poslance nutná, protože pacienti mohou využívat služeb různých zdravotnických zařízení, a to i v zahraničí. Pro aplikování vhodné léčby však potřebují ošetřující, ať už jsou kdekoliv, relevantní informace o předchozím zdravotním stavu a vyšetřeních pacienta a také například to, jaké léky pacient bere. To, že evropské země budují moderní zdravotnictví eHealth, by tak mělo být naprostým standardem.

Na úrovni legislativy EU se nyní řeší kompatibilita a strukturovanost informací, aby s údaji od jednoho lékaře či zařízení mohli pracovat i jiní lékaři, u kterých se pacient léčí. V zájmu ČR je podle Cabrnocha aktivně se zapojit do tvorby legislativy, aby zbytečně neomezovala moderní technologie. Je potřebné co nejvíce sjednotit terminologii a možnost pracovat s informacemi. Čeští pacienti totiž mohou využívat i zdravotnických služeb mimo ČR.

Cabrnoch ale zdůraznil, že zapojení pacienta do elektronického zdravotnictví musí být naprosto dobrovolné. Jedná se o citlivé údaje, a záleží na pacientovi, komu dá právo s nimi nakládat. Podle něho by povinné zapojení do systému uživatele spíše odrazovalo. Lékaři se zase brání, protože nechtějí, aby někdo kontroloval jejich práci. Nemohou se pouze vymlouvat a odsuzovat eHealth proto, že údajně neumí pracovat s počítačem.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *