mHealth se stává novým fenoménem

V souvislosti s elektronizací zdravotnické sféry se čím dál častěji vynořuje i pojem mHealth neboli mobilní zdravotnictví. Tato oblast elektronického zdravotnictví poskytuje zdravotnické služby a informace pomocí mobilních technologií.

.

Zdravotnická péče s mobilem

Do elektronizace zdravotnictví nepatří jen počítače, internet a centrální registry či databáze, ale i mobilní zařízení, jako mobilní telefony nebo PDA. Takzvané mHealth totiž využívá řadu bezdrátových technologií jako je Bluetooth, GPRS/3G, WiFi nebo WiMAX. Jednou z nejčastěji užívaných lékařských pomůcek tak mohou být smartphony. Pro osoby s různými zdravotními potřebami se na trhu nabízí bezpočet lékařských aplikací od Apple pro iPhone a iPad, a rovněž pro smartphony a mobilní počítače používající operační systém Android, Microsoft Mobile, Blackberry, Palm či Symbian. Vzhledem ke své interaktivitě pomáhají uživatele informovat a vzdělávat o specifické zdravotní kondici.

I mobilní hry mohou pomoci 

Účinným zařízením je také HealthPAL. Tento malý přenosný mobilní přístroj s Bluetooth nebo kabelem a buněčnou technologií M2M sbírá a přenáší zdravotní měření z kompatibilních maloobchodních lékařských monitorů do elektronického zdravotního záznamu uživatele. Zaznamenává měření glukózy, krevního tlaku, pulsu a tělesné hmotnosti. mHealth však funguje také pro zvýšení povědomí o zdravotnických informačních produktech, například za pomoci her a kvízů. Tyto programy jsou dostupné jak ke stažení nebo i jako série textových zpráv, které vypráví příběh s vloženými zdravotními zprávami.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *