Ministerstvo chce pro zdravotníky povinný systém sdílení dat pacientů

Ministerstvo zdravotnictví chce uzákonit povinnost účasti zdravotníků v celonárodním systému sdílení pacientských dat, který začíná budovat. Zdravotní pojišťovny však soudí, že levnější by bylo využít toho, co už vybudovaly. A tato data jen propojit.

Sdílet stará data nemá smysl

Ministerský projekt elektronizace zdravotnictví počítá s vytvořením prostředí pro sdílení dat. Měla by být potřebná v době poskytování péče. Sdílet data několik let stará však ztrácí podle státní instituce smysl. Musí být vytvořena nová vrstva, která je umožní sdílet právě v okamžiku, kdy je to potřeba. Vedle národního systému by však dál fungovaly systémy pojišťoven.

Pro pacienty zůstane zapojení do celonárodního systému jako možnost, pro zdravotníky to ale bude povinnost. Právě na nepovinném zapojení zdravotníků totiž zkrachoval projekt elektronických zdravotních knížek IZIP, z něhož Všeobecná zdravotní pojišťovna do konce roku odejde. Podle Petra Noska by elektronické knížky nefungovaly, i kdyby byly povinné. IZIP podle něj nesměřoval k výměně zdravotnické dokumentace, ale definoval elektronický záznam pacienta. Nemohl plnit funkcionality, které se předpokládají u nově připravovaného systému.

Správní rada VZP chce povinný systém

Správní rada VZP vyzvala tento týden ministerstvo, aby přichystalo pro parlament v zákoně zmocnění, že účast v projektech eHealth je pro zdravotníky povinná. Nosek, který je členem správní rady za stát, se proti usnesení správní rady ohradil. Podle něj přijala nekompetentní usnesení. Má se starat, aby VZP plnila své funkce, ne úkolovat ministerstvo. Ke sdílení dat ještě doplnil, že budou sdílena jen se souhlasem pacienta. Legislativa musí vyřešit rozsah souhlasu, zda bude potřebný s veškerou dokumentací, nebo třeba jen s pohotovostními informacemi pro záchranáře.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *