Ministerstvo chystá nový seznam zdravotních výkonů v elektronické podobě

Nový seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami vyjde poprvé v elektronické podobě. Zachytí aktuální stav medicíny, včetně cen na trhu a mzdových nákladů. Seznam bude dostupný od července příštího roku na webu ministerstva zdravotnictví i pro pacienty, takže se budou moci podívat třeba na to, co všechno má zahrnovat jejich léčba.

Poprvé elektronicky

Celkem 3655 výkonů popisuje veškerou medicínu. Pracovní skupina, kterou ze zástupců lékařů, nemocnic, zdravotních pojišťoven a pacientů jmenoval ministr Leoš Heger, projednala 2500 výkonů, 441 bude v malé novele platit od ledna 2013. Zbytek projedná skupina do konce února. Nový seznam by měl vyjít 1. července 2013, platný bude od ledna 2014, aby se s ním mohla zdravotnická veřejnost dobře seznámit.

Přehlednost pro pacienty

Pacient si v seznamu najde podle kódu z výpisu zdravotní pojišťovny popis výkonu, na jakém pracovišti a jaký odborník ho může dělat, jaký materiál a přístroje se mají použít a jaká je jejich cena. Na rozdíl od současného seznamu, kde se ceny stejného materiálu či přístroje liší podle toho, co se podařilo odborné společnosti do daného výkonu prosadit, budou ceny materiálu či přístrojů u všech výkonů stejné.

Hodnota bodu nového seznamu bude pro všechny odbornosti jedna koruna, dosud se hodnoty bodu lišily, tím pádem byla i některá péče výnosnější než jiná. „Při ceně bodu jedna koruna uvidíme, jak si naše zdravotnictví stojí z hlediska poskytované péče co do objemu výkonů i finanční částky, kterou by to mělo představovat,“ shrnul Nosek.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *