Ministerstvo vypisuje soutěž na návrh elektronizace českého zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví České republiky vypsalo veřejnou soutěž na přípravu návrhu elektronizace zdravotnictví v České republice. Cílem je zavedení systému sdílení dat nezbytných k poskytování péče za pomoci využití informačních technologií, který přinese kvalitnější a bezpečnější poskytování zdravotních služeb. Zároveň zvýší úroveň bezpečí pro poskytovatele zdravotní péče, zamezí okamžikům zbytné duplicitní péče a v konečném důsledku také přinese úspory v systému veřejného zdravotního pojištění.

Ministr chce propojit dosavadní systémy

Již  dnes  využívá  většina  poskytovatelů  zdravotních  služeb informační technologie pro uchování a sdílení zdravotnické dokumentace. Jedná se ovšem o systémy bez komplexního propojení mezi více subjekty. Hlavním cílem je tyto stávající systémy propojit navzájem a využít veškerých synergických efektů,“ říká Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění. „Je  potřeba  si  uvědomit,  že ve  21. století   není  elektronizace  zdravotnictví  jen potřebná, ale je naprosto nutná  k jeho kvalitnímu a efektivnímu fungování,“ dodává.

Soutěž potrvá do 17. října

Ministerstvo zdravotnictví očekává od návrhu systému elektronizace zdravotnictví především zajištění zvýšení kvality a efektivity   poskytovaných zdravotních služeb. Nezbytná je však i dlouhodobá stabilita a podstatné zvýšení role pacienta. Své nabídky mohou zájemci podávat až do 17. října 2012 s tím, že výherce zakázky obdrží odměnu ve výši 900 tisíc korun. Jednotlivé návrhy bude hodnotit jedenáctičlenná komise složená většinově z nezávislých odborníků. Ministerstvo zdravotnictví si přitom vyhrazuje veškerá práva ke všem principům obdrženým v rámci veřejné soutěže. Do projektu budou následně zapojeny všechny subjekty zdravotnictví – lékaři, pacienti, zdravotní pojišťovny i asociace nezávislých odborníků.

 České zdravotnictví v evropském prostoru

„Elektronizace českého zdravotnictví je pro nás velice důležitým krokem, který posune české zdravotnictví blíže k vyspělým státům a zároveň představuje důležitý nástroj rychlé a efektivní komunikace i v rámci celoevropského prostoru,“ říká Marek Ženíšek, první náměstek ministra zdravotnictví. „Při jakémkoli zranění nebo onemocnění v zahraničí může mít přístup lékaře k některým datům pacienta naprosto klíčový význam,“ doplňuje.

Více informací a video na www.mzcr.cz.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *