Ministerstvo zdravotnictví ČR vytlačuje z českého trhu cenově dostupné léky absurdní a opakovanou regulací cen

Další vlna administrativního snižování cen léků má své výsledky – jedna z členských firem ČAFF je nyní nucena přistoupit ke stažení přípravku OSPEN 750 ve formě sirupu z českého trhu. Jelikož jde o antibiotikum první volby u streptokokových angín u dětí, ČAFF upozorňuje, že postup státních úředníků zcela zásadně ohrožuje kvalitní péči o pacienty.

Ministerstvo zdravotnictví ČR nejnověji vydalo rozhodnutí, které snížilo maximální ceny tisíců léků od letošního ledna. Jde o ceny, za které smějí firmy dodávat léky na český trh. Maximální cena léku OSPEN 750 byla snížena už poněkolikáté. Stejně jsou na tom další léky.

„Od ledna nám byla snížena maximální cena léku z 81 na 37 Kč (snížení o 55 %). Za těchto podmínek prostě nemůžeme OSPEN 750 na český trh dodávat, protože by to bylo výrazně ztrátové. Pro mne je to bolestné, protože je to lék pro desítky tisíc dětí ročně, a budeme mít co vysvětlovat dětským lékařům, kteří ho denně předepisují, včetně mé matky, dětské lékařky,“ říká ředitel společnosti Krka ČR Miloslav Dvořák.

Přípravek OSPEN 750 představuje jediný dostupný V-penicilin v dané lékové formě, dávce a koncentraci, vhodný především pro malé děti u angín způsobených streptokoky. Jde o lék první volby. V případě nesprávné léčby mohou pacienti utrpět celoživotní následky.

„Antibiotikum první volby znamená laicky přípravek, který se nasazuje jako první, protože podle odborníků jsou s ním dostatečné zkušenosti a je u dané diagnózy účinný ve většině případů, má minimum nežádoucích účinků a současně má i dobrou cenu. Když na trhu nebude, lékař bude nasazovat rovnou antibiotika druhé volby, která by měla být vyhrazena až při nedostatečné účinnosti toho prvního nebo při výskytu nežádoucích účinků,“ upozorňuje výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

Stát má přitom v platnosti antibiotickou politiku – podle ní se v léčbě začíná pro každou diagnózu právě s jednoznačně definovanými antibiotiky první volby. Situace, kdy budou pacientům nasazena rovnou antibiotika druhé volby, povede k větší rezistenci populace vůči antibiotické léčbě a k tomu, že v blízké budoucnosti třeba nebudeme mít kam sáhnout v případě rezistence vůči antibiotikům druhé volby.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *