MZ: Méně administrativy – více času na pacienta

Přestože léto je časem dovolených, a tak trochu okurkové sezony, ministerstvo zdravotnictví pracuje na legislativních novinkách. Začátkem července vyšla nová vyhláška, která upravuje část administrativních úkonů, díky nimž by lékaři měli mít více času na pacienty. Mimo jiné minulý týden ministerstvo podepsalo s praktickými lékaři spolupráci na reformě péče, jejímž hlavním cílem je posílení role praktických lékařů v systému zdravotnictví.

 

Nová vyhláška ke snížení administrativní zátěže se dotkne primárně vyplňovaných formulářů a termínů archivace zdravotnické dokumentace. Vyhláška začne platit ve dvou termínech, a to již 24. července a 1. listopadu. Na konci roku se má následně vyhodnotit, jak se změny projevily a jakou pomoc přinesly lékařům a zdravotnickým zařízením.

 

Neodoláme neupozornit na skutečnost, že administrativa je jedním z problémů českého zdravotnictví, ale proto je třeba procesy elektronizovat a usnadňovat si tak každodenní práci. Šikovných pomocníků v podobě kvalitního softwaru je na trhu celá řada a spoustu lékařů by možná přivítalo radikálnější změny zaměřené modernějším směrem, než přepisování starých pravidel, ve kterých se již dávno byli nuceni zapracovat.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/