Na semináři MEDTECH se řešily eRecepty i eNeschopenky

Komu patří zdravotnická dokumentace nebo jak dál naložit s projekty eReceptu, eNeschopenky či eZdravotnické dokumentace. Zejména tyto otázky padaly na semináři MEDTECH 2012.

Lékárny jsou na eRecepty připraveny

Dle slov hlavních mluvčích semináře MEDTECH, jež se zaměřil na deset let elektronizace českého zdravotnictví a její výsledky, jsou lékárny na plné fungování eRecptů po technické stránce připraveny. Za problematickou součást systému se označuje pouze nutnost certifikátu. Ze strany lékařů není zatím důvod se do elektronizace receptů a jejich vypisování zapojit. Navíc to, co by skutečně od elektronizace receptů očekávali, tedy lékový záznam pacienta kvůli možným lékovým interakcím, bohužel systém neumožňuje. Neměli by však zapomínat na jiné přínosy receptů, a to snížení administrativy, úspornost či třeba možnost přístupu lékárníka k lékovým záznamům pacienta, pokud k tomu dá souhlas.

eNechopenka lékařům práci neubere

Současná podoba eNeschopenky je příkladem nevyvážení přínosů pro všechny zúčastněné. České správě sociálního zabezpečení sice usnadnila práci s přijímáním hlášení od lékaře, ale na lékaři stále zbyla další ohlášení v papírové podobě. V souvislosti s eZdravotní dokumentací se pak řešila zejména bezpečnost dat. Jedním z klíčových problémů systémů dokumentace je totiž velký rozsah dat, která lékař nemá čas ani chuť číst. Data je třeba filtrovat dle potřeb konkrétního uživatele. Pacient může ocenit prohlížení kompletních informací, ale informační potřeby ambulantního lékaře, specialisty nebo nemocnice jsou odlišné. Je tedy třeba budovat systém s možností určitého chytrého filtrování.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *