Plán ministerstva na proměnu elektronického zdravotnictví se asi odloží

Dlouho diskutovaný a pozměňovaný plán Ministerstva zdravotnictví České republiky na postup budování eHealth možná narazil do slepé uličky. Je totiž možné, že bude muset být odložen. Úřad ministra Hegera totiž zjistil, že na jednotlivé projekty, které jsou s ním propojeny, se asi nestihnou vyčerpat včas peníze z fondů Evropské unie, které měly jejich realizaci a tím i splnění celého plánu pokrýt.

České zdravotnictví tak možná „přijde“ o možné dotace, přitom samostatně a bez evropských peněz na vybudování funkčního a kvalitního elektronického zdravotnictví rozhodně nemá. Výzva totiž trvá jen do roku 2014, čímž je časové hledisko čerpání výrazně ohroženo. Celá cesta elektronického zdravotnictví vlastně začala veřejnou soutěží, ze které vyšel vítězně návrh společnosti Microsoft. Transparentnost procesu byla však ze strany veřejnosti výrazně napadána.

České eHealth pak pokračovalo několika jednáními, kde zástupci ministerstva slíbili tvorbu koncepcí a bohatou veřejnou i odbornou diskuzi, ke kterým však doposud nikterak výrazně nedošlo. Do poloviny letošního roku přitom mělo být vyhlášeno, či se aspoň plánovalo, několik výběrových řízení na asi 400 milionů korun.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *