Pokusy o elektronizaci zdravotnictví v ČR v kostce

Česká tisková kancelář zpracovala výběr důležitých událostí kolem dosavadního pokusu o elektronizaci českého zdravotnictví prostřednictvím systému IZIP:

8. února 2001 – Tehdejší poslanci ODS (dnes poslanci Evropského parlamentu) Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký spolu s lékařem Pavlem Hronkem založili společnost s ručením omezeným IZIP. Firma získala od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bez výběrového řízení zakázku na systém elektronické zdravotní knížky IZIP.

Únor 2002 – Ve čtyřech okresech byla zahájena pilotní fáze projektu elektronických zdravotních knížek IZIP.

Listopad 2002 – Projekt IZIP získal výroční cenu Českomoravské elektrotechnické asociace.

1. listopadu 2004 – Systém IZIP zahájil běžný provoz.

9. prosince 2005 – Valná hromada společnosti IZIP rozhodla o transformaci firmy na akciovou společnost.

9. listopadu 2010 – Generální ředitel IZIP Jiří Pašek potvrdil, že s ním VZP jedná o odkupu pěti procent akcií za 120.000 korun.

31. ledna 2011 – VZP oznámila, že začne jednat o koupi většinového akciového podílu ve společnosti IZIP, aby nad ní měla absolutní kontrolu.

Počátek října 2011 – Česká televize informovala, že většinový podíl ve společnosti IZIP získala neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International. Akcie jí předali zakladatelé projektu Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch.

23. listopadu 2011 – VZP se stala majoritním vlastníkem společnosti IZIP. Ke stávajícím pěti procentům akcií získala dalších 46.

28. června 2012 – Správní rada VZP uložila řediteli pojišťovny Pavlu Horákovi, aby k 30. červnu smlouvy vypověděl. Výpovědi byly podány, půlroční výpovědní lhůta vyprší 31. prosince. Menšinový vlastník společnosti IZIP v této souvislosti pohrozil Česku arbitráží, protože VZP se při nákupu akcií zavázala, že bude projekt dál podporovat.

3. září 2012 – Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) veřejně oznámil podezření, že v souvislosti se systémem IZIP byl ve VZP spáchán trestný čin se škodou přesahující 450 milionů korun. Během deseti let stál projekt pojišťovnu téměř dvě miliardy korun.

18. září 2012 – Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na podobu elektronického zdravotnictví pro Českou republiku. Do soutěže se přihlásilo 11 firem, včetně společnosti IZIP.

26. září 2012 – Správní rada VZP rozhodla o prodloužení smlouvy se společností IZIP na provozování portálu, který potřebuje ke komunikaci s lékaři i pacienty.

20. listopadu 2012 – Vítězem soutěže na návrh nové podoby elektronizace českého zdravotnictví se stala firma Microsoft.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *