Přerov – město elektronizace VS

V polovině září už si Přerované mohou sami vyzkoušet výsledky projektu, který přišel na téměř 140 milionů korun. Zbývají poslední kroky a bude spuštěna elektronizace veřejné správy. Z pohodlí domova si tak lidé budou moci vyřizovat úřední záležitosti.

Projekt nemá v celorepublikové konkurenci obdoby – tak rozsáhlou elektronizaci veřejné správy totiž ještě nemá žádné město v České republice, takže Přerov bude sbírat první zkušenosti s provozem. Je rozdělen do několika částí, Přerovany ale bude asi nejvíce zajímat takzvaný Portál občana, který se stane jakýmsi prostředníkem mezi občanem a úředníkem. „V této moderní webové aplikaci najdou osmdesát formulářů, které řeší jejich životní situace – od žádosti o vydání občanského průkazu přes povolení stavby až třeba po žádost o grant. Každá životní situace je podrobně popsána a přehledně seřazena,“ konstatoval radní města Jiří Kohout. Samotný vstup do projektu bude pro občany znamenat registraci – tedy osobní návštěvu úřadu. „Musejí si vyplnit formulář a dostavit se na vyzvání na ohlašovnu, kde úředník každého žadatele ztotožní a zaktivuje mu účet. A pak už mohou od svého stolu komunikovat s úředníkem, nebo třeba kontrolovat, za co město utrácí peníze,“ sdělil Petr Karola z přerovského magistrátu.

Neméně zajímavý je i Archivní portál, díky němuž si zájemci mohou zařídit „exkurzi“ do historie, aniž by museli vážit návštěvu do badatelny archivu. „Zdigitalizováno a uloženo bylo 126 tisíc stran dokumentů, z nichž některé jsou stovky let staré. K vyhledávání poslouží návštěvníkům filtry, s jejichž pomocí lze hledat buď podle databáze, nebo podle období, ve kterém písemnost vznikla, případně podle místopisných údajů,“ připomněl Petr Karola.

Zajímavá je i 25 kilometrů dlouhá Metropolitní síť, která prostřednictvím 535 kilometrů optických vláken propojila pět budov magistrátu a desítky objektů města. Je na ni například připojena i knihovna, úřadovny v místních částech, kino, školy a školky, policejní budova či hasičská stanice – sídlo krizového štábu. Připraveny jsou i kamerové body pro městskou policii. Hlavním přínosem této sítě je propojení objektů města vlastní infrastrukturou – a tím minimalizace rizika dočasného paralyzování chodu magistrátu v případě vypovězení smlouvy na pronájem datových okruhů.

Projekt 09 přijde na 138 milionů korun, část nákladů by měla pokrýt dotace ve výši 81 milionů korun z ministerstva pro místní rozvoj, takže městskou kasu bude celá akce stát 57 milionů. „Dotaci ve výši téměř 41 milionů korun jsme už získali a letos v říjnu město požádá  o vyplacení poslední části dotace,“ uvedla vedoucí odboru ekonomiky přerovského magistrátu Eva Řezáčová.

Zdroj: http://prerov.nejlepsi-adresa.cz/