Rozvoj eHelath v ČR se přesouvá až na další programové období 2014-2020

Resort zdravotnictví využije peníze z EU na plánovanou elektronizaci českého zdravotnictví až v letech 2014 – 2020, protože by je nyní vyčerpat nestihlo. Evropské peníze určené původně na rozvoj elektronizace zdravotnictví v současném programovém období 2007-2013 budou se svolením EU přesunuta na onkologická centra. Náměstek Petr Nosek uvedl, že by české zdravotnictví v rámci výzvy na roky 2014 až 2020 mohlo na všechny projekty eHealth získat z EU až osm miliard korun.

Ministerstvo zdravotnictví se chce zaměřit na změnu elektronické dokumentace, na kterou je v horizontu více let plánováno alokovat stovky milionů korun. Ministerstvo také plánuje propojit existující data o pacientovi, která jsou v nemocnicích, ambulancích či laboratořích a chce se zaměřit na další rozvoj elektronické preskripce. Otázka pokračování projektu IZIP zůstává s ohledem na nejasný vývoj otevřená.

Od roku 2015 budou nahrazeny dosavadní papírové recepty elektronickými recepty. Novelu zákona o léčivech, která tuto povinnost pro lékaře a lékárníky zavádí, podepsal prezident Václav Klaus. Lékaři a lékárníci však o e-receptech mají pochybnosti. Systém prý není a nebude do dvou let připraven, nevidí přínosy pro pacienty a obávají se také ohrožení pacientských dat.

Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Drtivá většina receptů je i přesto stále papírová. Už za dva roky by však měl pacient od lékaře dostat místo papírového formuláře jen kód. Lékárník podle něho vydá lék a nahlásí to do centrálního úložiště, které bude sdílet data o užívaných lécích. Lékárník tak bude moci u každého pacienta zkontrolovat, zda nebere jiného názvu se stejnou účinnou látkou a zda mu nehrozí předávkování, nebo zda neužívá přípravek, který by s novým lékem mohl vyvolat nepříznivou reakci.

Předkladatelé z řad koaličních poslanců si od povinných elektronických receptů slibují úspory až dvě miliardy korun ročně. Zmizí podle nich také falešné recepty, měl by se zrychlit výdej léčiv a zvýšit bezpečnost pro pacienty.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *