Senát převzal petici za zachování kvalitního zdravotnictví

Petici za zachování kvalitního zdravotnictví, kterou podepsalo 123.000 občanů, předal v pátek prezident České lékařské komory Milan Kubek předsedovi Senátu Milanu Štěchovi. Štěch slíbil, že se senátoři budou peticí vážně zabývat. Podle Kubka jsou občané znepokojeni reformami ministra Leoše Hegera  a aktivně podpisem vyjádřili s těmito reformami nesouhlas.

Signatáři petice nesouhlasí zejména s dalším snižováním veřejných výdajů na zdravotnictví. Nechtějí platit stále více za předražené léky a mají obavu, že pokud budou o všem rozhodovat zdravotní pojišťovny, tak jak to ministr zdravotnictví plánuje, budou muset k lékaři nebo do nemocnice cestovat zbytečně daleko. Pacienti se nechtějí nechat připravit o právo svobodně si volit nemocnici a lékaře, ke kterému mají důvěru.Podle Štěcha je petice, kterou zorganizovala komora, asi jedna z nejpočetnějších, která do Senátu dorazila. K jejímu posouzení přizve kompetentní osoby včetně ministra Hegera. Podle Štěcha se zdravotnictví dostává do finanční krize, vidí za tím úmysl, protože například už několik let vláda nezvýšila platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané.

Občané, kteří odvádějí státu daně, si přejí, aby stát zvýšil platbu pojišťovnám za děti, důchodce a nezaměstnané, protože zůstává již čtyři roky na stejné úrovni. Přitom jen kvůli vládou prosazenému zvyšování DPH přispívá letos a vloni zdravotnictví na sanaci státního rozpočtu částkou 6,6 miliardy korun.

Text petice doplněný o podpisové archy předají zástupci petičního výboru Táňa Fischerová, Václav Krása a Milan Kubek.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *