Seriál e-RECEPT – Co to je?

Blíží se zákonná povinnost pro všechny lékaře používat od 1. ledna 2018 ve svých ordinacích eRecept. Proto Vám budeme v novém seriálu pravidelně přinášet nejaktuálnější informace. Sledujte eZdrav a budete stále v obrazu. Dnes si krátce řekneme, co to eRecept vlastně je.

 

Definice eReceptu podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je poměrně jasná. Jedná se o elektronický recept, který je podepsaný pomocí certifikátu lékaře a odeslaný do centrálního úložiště. Každý elektronický recept má svůj unikátní identifikátor, který lékař spolu s ostatními údaji předá pacientovi.

 

K tomuto účelu slouží tzv. průvodka elektronického receptu, a to se dostáváme z hlediska elektronizace zdravotnictví k té zajímavé části, jelikož v současnosti je průvodkou papírový recept běžného vzhledu i obsahu, pouze opatřený navíc čárovým kódem. Ale je možné eRecept pacientům zasílat také elektronickým prostřednictvím. Na trhu již nyní existují softwary, umožňující bezpečnou komunikaci s pacientem (např. od společnosti CompuGroup Medical Česká republika s.r.o. řešení s názvem CGM LIFE eSERVICES).

 

V současné době SÚKL intenzivně pracuje na novém řešení systému pro zasílání a ukládání eReceptu. Stávající řešení bude v létě ukončeno a nahrazeno řešením novým. Toto téma v budoucnu rozebereme detailněji.

 

V následujícím díle si představíme celou mechaniku fungování eReceptu.