Seriál e-Recept – Distribuce eReceptu

V minulém díle jsme si řekli, že eRecept je vlastně elektronicky vystavený recept, který má unikátní identifikátor, na základě kterého je dohledatelný v centrálním úložišti receptů. Dnes si povíme, jak je možné eRecept distribuovat ke svým pacientům.

 

Díky unikátnímu identifikátoru, je předání receptu pacientovi mnohem snadnější než dosud. A to především z toho důvodu, že pacient není nucen chodit k lékaři osobně, ale lékař mu může identifikátor zaslat zabezpečenou cestou.

 

Na trhu existují softwarové společnosti, které zajišťují zcela bezpečnou možnost komunikace s pacientem prostřednictvím zabezpečeného kanálu, přístupného pouze pro registrované pacienty. Jedná se například o službu od společnosti CompuGroup Medical Česká republika s.r.o. – CGM LIFE eSERVICES. Pacient tak má naprostou jistotu, že komunikuje se svým lékařem, který k němu má všechny údaje a anamnézy. Dále bude možné identifikátor zaslat například prostřednictvím SMS nebo emailem (tuto cestu není vhodné používat, pokud si lékař není skutečně jistý, že email patří pacientovi).

 

Je možné vypsat také papírovou průvodku, a nebo SÚKL připravuje mobilní aplikaci, která bude přístupná z chytrých telefonů a tabletů.

 

V příštím díle si představíme harmonogram spouštění eReceptu.