Ústavní soud se vyjádří k nadstandardům ve zdravotní péči

Ústavní soud se příští týden vyjádří ke standardům a nadstandardům ve zdravotní péči. Na 2. července je svoláno veřejné vyhlášení očekávaného rozhodnutí o návrhu poslanců ČSSD na zrušení několika klíčových ustanovení první části zdravotnické reformy. Soudci se návrhem zabývali od prosince 2011.

Sociální demokraté konkrétně zpochybnili řadu pasáží v zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Zákon rozdělil péči na základ a nadstandard, respektive na „základní“ a „ekonomicky náročnější“. Návrh kritizuje také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Stokoruna za den může mít podle ČSSD pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný „rdousící efekt“, což je termín zavedený ústavními soudci v jejich prvním nálezu o poplatcích ve zdravotnictví.

Pod návrh se podepsalo 51 poslanců v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Svůj dosud zřejmě nejvýznamnější nález z oblasti zdravotnictví vyhlásil Ústavní soud v květnu 2008. Tehdy zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla poplatky u lékaře. Podle tehdejšího názoru ústavních soudců nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají právě „rdousící efekt“ a nevytvářejí bariéru v přístupu ke zdravotní péči. Soud tehdy ale nebyl jednotný.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *