Vyjádření České lékárnické komory k „pozitivním listům VZP“

Všeobecná zdravotní pojišťovna začala v poslední době šetřit peníze vytvořením tzv. pozitivního listu. Jde o seznam léků, za které platí méně, protože si dohodla nižší cenu s výrobcem. K prosazování své snahy však používá nepravdivé, klamavé a hrubě zavádějící informace a metody. Další účinnou látkou plánovanou k zařazení do pozitivního listu je simvastatin, který je používán ke snížení hladiny „škodlivého“ cholesterolu. Podle vyjádření náměstka ředitele VZP Petra Hoňka se pojišťovně podařilo zajistit originální přípravek obsahující simvastatin bez doplatku pro pacienty, zatímco na ostatní přípravky z této skupiny je doplatek v řádu desetikorun. Česká lékárnická komora se důrazně ohrazuje proti tomuto nepravdivému tvrzení, jehož cílem je podle všeho přesvědčit pacienty a zdravotníky, aby změnili dosud nastavenou a plně funkční terapii. Ve skutečnosti je v této skupině tzv. statinů velká část přípravků, spíše však naprostá většina, dostupná pro pacienty bez jakéhokoli doplatku. Navíc jsou používány stále častěji jiné, modernější a bezpečnější statiny, které jsou ze zdravotního pojištění také, zpravidla plně, hrazeny. Doporučujeme tedy pacientům, aby se před návštěvou předepisujícího lékaře informovali v lékárnách na aktuální doplatek na své přípravky na snížení hladiny cholesterolu.
Jak jsme upozorňovali veřejnost již dříve, je u přípravků z pozitivního listu pojišťovnou zdůrazňována jejich dostupnost bez doplatku. V pacientech to vyvolává mylný dojem, že jsou jiné léky pouze s doplatkem. Opak je však pravdou. I přes naše upozornění však vedení VZP i nadále klame veřejnost nepravdivými informacemi. Pacienti přitom ve skutečnosti nemají nejen zdravotní, ale ani ekonomické důvody k přechodu na léky z pozitivního listu.
Česká lékárnická komora proto opakovaně vyzývá vedení VZP, aby pro příště své pozitivní listy prezentovala pravdivě a bez klamání laické i odborné veřejnosti. K prosazení jakéhokoli záměru by neměla zveřejňovat nepravdivé informace.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *