Vyrovnání s IZIP má provést šéf VZP

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v pondělí pověřila ředitele Zdeňka Kabátka jednáním s firmou IZIP. Má s firmou uzavřít dohodu o majetkovém vyrovnání, to znamená buď akcie koupit, nebo spolupráci zcela ukončit. Jednání Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o majetkovém vyrovnání se společností IZIP by měla být ukončena v nejbližším měsíci či dvou.

Kabátek potvrdil, že ihned vyzve IZIP, tedy společnost stojící za projektem elektronické zdravotní knížky, k jednání, výsledky předloží ke schválení správní radě. Očekává, že se mu podaří uzavřít takovou dohodu o majetkovém vyrovnání, která bude pro VZP přijatelná a zároveň výhodná. Řešení obecně jsou podle něj dvě – buď dosáhne shody ve stoprocentním převzetí veškerých aktiv od společnosti IZIP „pod křídla VZP“, čímž by se VZP stala vlastníkem všech práv. Nebo shody nedosáhne a pak bude nutno stávající nestandardní majetkový stav ukončit.

Správní rada v pondělí také schválila Kabátkův návrh na změnu organizační struktury, která povede ke zprůhlednění systému zadávání veřejných zakázek. Chyby v jejich zadávání zjistila kontrola ministerstva zdravotnictví. VZP soustředí právní agendy do právního úseku, doposud měla na starosti zadávání zakázek kancelář ředitele. Změna má vést k úsporám. VZP totiž podle kontroly nehospodárně nakládala s penězi na prevenci, pochyby jsou o 400 milionech korun, další chyby za stovky milionů prý udělala VZP při uzavírání smluv s firmou IZIP. Ve fondu prevence prověřila kontrola smlouvy a účetní operace za 1,2 miliardy korun a v rámci smluv mezi VZP a firmou IZIP další toky za více než dvě miliardy korun.

V případě elektronických zdravotních knížek IZIP bylo podle kontrolorů v rozporu se smlouvou vyplaceno firmě téměř 27 milionů korun, dva dodatky ke smlouvě na osobní účet pojištěnce vedly k neoprávněnému výdaji 333 milionů korun. Problém mohl být i s ochranou osobních dat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *