VZP chce firmu IZIP nebo nový elektronický portál

Všeobecná zdravotní pojišťovna se opět přiblížila k převzetí kontroly nad projektem IZIP. Její správní rada totiž odsouhlasila odkoupení tohoto zdravotnického portálu. Případnou druhou možností je pak také vypsání výběrového řízení.

Smlouvy na elektronické zdravotní knížky sice pojišťovna vypověděla, do IZIP ale dosud tečou peníze dál. VZP společnosti nyní platí za provozování portálu 72 milionů korun ročně. Smlouva, která byla uzavřena na dobu neurčitou, je navíc podle právních analýz ministerstva velmi nevýhodná. Nyní se proto VZP chce stát výhradním vlastníkem. Na výběrové řízení pojišťovna přistoupí, pokud by IZIP stávajicí nabídku odmítla. Navržená částka je přitom výrazně menší než skutečná hodnota projektu a firma nevylučuje možnou arbitráž.

VZP přes portál komunikuje s pojištěnci, lékaři i plátci pojistného. Za projekt IZIP dala VZP v průběhu deseti let téměř dvě miliardy korun, nepodařilo se jí ho ale plošně rozšířit. Kvůli tomu byla pojišťovna z různých stran kritizována. Elektronické zdravotní knížky, ve kterých mají pojištěnci záznamy o svém zdraví, nemocech a užívané léčbě, zůstávají zatím součástí aktiv společnosti IZIP, v níž má pojišťovna 51 procent akcií.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *