VZP už dostala za vrácené akcie IZIP přes miliardu

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už dostala za vrácené akcie firmy IZIP 1,104 milionu korun. Celkem šlo o 46 procent akcií, vráceny byly za nominální hodnotu. VZP musela akcie vrátit, protože neinvestovala do rozvoje elektronických zdravotních knížek, jak se k tomu ve smlouvě z roku 2011 zavázala. Nechává si pět procent akcií.

VZP z projektu IZIP zatím definitivně neodchází

„Po formálních krocích, které představuje podepsání dobropisu akcií, se stane společnost Nordic Investments většinovým akcionářem. Jednání probíhají velmi konstruktivně a my zatím neidentifikujeme žádné riziko pro VZP, ani pro její klienty,“ uvedl dle serveru euro.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

O vrácení akcií požádali v souladu se smlouvou už ke konci loňského roku akcionáři, tedy švýcarská firma eHI eHealth International a dřívější koordinátor mezinárodních projektů IZIP Tomáš Mládek. Po nákupu 46 procent akcií měla VZP v projektu majoritu, se svými pěti procenty měla celkem 51 procent akcií. Smlouva ale uváděla, za jakých podmínek je platná. Podmínky se týkaly dalších nákladů na rozvoj elektronických knížek.

„Vzhledem k tomu, že podmínky byly porušeny, protože VZP dále do projektu neinvestovala, akcionáři podmínky na konci roku 2015 uplatnili, tedy zneplatnili smlouvu o převodu akcií na VZP a požádali o jejich vrácení,“ vysvětlil dále Kabátek.

Převzato z: eGOV.cz

Zdroj: euro.cz