Zapojte se do 9. ročníku celostátního projektu „Nejlepší nemocnice ČR 2014“

Špatné značení, nevhodný přístup nemocničního personálu či výhrady ke stravě – i to jsou důvody, proč vznikl celostátní průzkum Nemocnice ČR, který každoročně pořádá nezisková organizace HealthCare Institute.

Součástí projektu je pravidelné sestavování žebříčku nemocnic v ČR. Průzkum je prováděn každoročně ve všech 157 nemocnicích s akutními lůžky, jeho výsledky jsou veřejně přístupné a jsou také přímo předávány managementu nemocnic a jejich zřizovatelům za účelem postupného zvyšování kvality a bezpečnosti v nemocnicích.

V letošním roce se průzkum Nemocnice ČR organizovaný HealthCare Institute zaměřuje nejen na spokojenost, ale nově také na bezpečnost pacientů v českých nemocnicích. Pocit bezpečí je podle psychologů nejen jedna ze základních lidských potřeb, ale i důležitý faktor úspěšné léčby.

Nahlédneme-li do výsledků jednotlivých ročníků průzkumu Nemocnice ČR, můžeme konstatovat, že respondenti nemají problém nejen pojmenovat nedostatky, ale umí rovněž vyzdvihnout přednosti. Zřetelné to je např. v otázce týkající se informování pacienta lékařem a vysvětlení mu dalšího postupu léčby, kdy se od roku 2009 do roku 2013 spokojenost zvýšila o 8,8 procentních bodů.

Problémem zůstává strava. Situace je každým rokem pozitivnější, ovšem reakce respondentů v oblasti zlepšení napovídá, že se jedná o dlouhodobější úkol pro většinu nemocnic. Další výzvou je lepší informovanost pacientů o doplňkových aktivitách nemocnice (např. informování pacienta o možnosti duchovní služby).

Máte-li zájem ovlivnit chod své nemocnice, třeba i míru její elektronizace, vyjádřete svůj názor nejpozději do 30. září 2014 prostřednictvím dotazníku, který je k dostání v tištěné podobě v nemocnicích nebo v elektronické podobě na webových stránkách www.nejlepsi-nemocnice.cz, kde najdete také více informací. V roce 2013 se tohoto projektu zúčastnilo 80 tis. pacientů (ambulantních a hospitalizovaných) a téměř 7 tis. zaměstnanců.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *