Zdravotní knížky IZIP skončily

Projekt elektronických zdravotních knížek společnosti IZIP skončí v prosinci letošního roku. Měly shromažďovat údaje o pacientech, jejich diagnózách a léčbě. Pacienti je však nevyužívali.

Ministerstvo zjistilo, že IZIP nefunguje

Projekt IZIP byl dlouhodobě kritizován, Všeobecná zdravotní pojišťovna do něj přitom za deset let vložila 1,8 miliardy korun. Po vyhodnocení pilotních projektů ale ministerstvo zjistilo, že IZIP nefunguje. Ministra mrzí, že projekt, do kterého byly před deseti lety vkládány velké naděje a který stál daňové poplatníky tolik peněz, končí neúspěchem. I tak ale věří, že budoucnost patří elektronizaci zdravotnictví, která ale musí být provedena účelně, hospodárně a ve prospěch pacientů i systému.

Systém elektronických zdravotních knížek společnosti IZIP měl umožnit sdílení informací o léčení pacientů mezi lékaři a usnadnit komunikaci pacienta s lékařem. Pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny si knížku mohli zřídit zdarma. Terčem kritiky se v minulosti stala hlavně cena projektu a jeho financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři ho nevyužívají. K 31. červenci je v systému zaregistrováno přes 2,5 milionu lidí, zhruba 21.000 zdravotníků a více než 8500 zdravotnických zařízení.

Výpovědi vyprší 31. prosince 2012

Na ukončení projektu IZIP se dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger s premiérem Petrem Nečasem po kritice jeho neprůhlednosti. Výpovědi byly podány k 30. červnu 2012 a vyprší s koncem letošního roku. Skončila přitom taky spolupráce na provozování portálu, který sice pojišťovna vlastní, ale bez souhlasu IZIPu s ním nemůže pracovat. Firma teď chce svoji část systému Všeobecné zdravotní pojišťovně odprodat. Ta zatím neví, kdo bude portál od roku 2013 provozovat. Bez souhlasu spoluvlastníka ho navíc nesmí nijak pozměňovat či vylepšovat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *