Zdravotní výbor doporučuje nenahrazovat papírové recepty elektronickými

Senát České republiky se zřejmě postaví proti tomu, aby lékaři museli od roku 2015 až na výjimky povinně předepisovat elektronické recepty namísto těch papírových. Horní komoře to totiž jednomyslně doporučil její zdravotnický výbor, složený například ze jmen jako jsou Boris Šťastný, Jiří Rusnok či Jiří Skalický.

Zdravotnickému výboru vadí hlavně to, že poslanci novou povinnost vložili do vládní novely bez řádného projednání a vyčíslení dopadů pro veřejné rozpočty. V praxi by pro řadu lékařů totiž naordinovaná změna znamenala nemalé potíže. Zrušení povinnosti přitom prosadila ve výboru hlavně senátorka a lékařka Alena Dernerová s pomocí sociálních demokratů, kteří mají v horní komoře většinu.

Povinné využívání elektronického receptu zařadila Sněmovna na návrh tří koaličních poslanců a svého zdravotnického výboru do původně technické vládní novely o léčivech, která přejímá evropské směrnice a má hlavně ochránit české pacienty před padělky léků. Předkladatelé si od zavedení povinných elektronických receptů slibují úspory ve výši až dvou miliard korun ročně, neboť to pomůže zabránit zneužívání i nadužívání léků. Výjimky pro papírové recepty má stanovit ministerstvo zdravotnictví.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *